A svět se točí dál

Plavající sloni

Na planetě Zemi existuje několik druhů mohutných a těžkých tlustokožců, jejichž chůze doslova rozechvívá zemský povrch. Ovšem na jednom místě - ve vodách Adamanského moře - ztrácejí svoji váhu i sloni.

Plavající sloni
V Indii odcházejí sloni v šedesáti letech do důchodu a stávají se tak chráněným druhem. Dokonce i když plavou ve vodě.

Jeden z těchto slonů se jmenuje Sarasu. Společně s družkou Chandi pracoval dlouhá léta při svážení vzácných stromů ve službách podnikatelů na souostroví na východě Bengálského zálivu. A byli to právě jeho slonovodi, kteří ho při přemisťování na pracovní místo naučili plavat.

V zemi, kde jsou sloni chráněni lépe než lidé, odcházejí tito tlustokožci v šedesáti letech do důchodu. Potom tedy mohou jen dovádět pro radost a nechat se za vábení mořských sirén od ostrova k ostrovu.

Podle hinduistické mytologie má slon svou mohutnost, sílu a vyzařující pocit klidu od Ganéše - boha bdícího a oslovujícího tyto tlustokožce při jejich slavnostech, který, jak mnozí věří, udílí nesmrtelnost. Ganéš, syn Šivy, se stává jako většina hinduistických bohů díky své duševní síle lehkým jako pírko, což mu dovoluje přemísťovat se rychle a tiše jako myš. Když poté před udiveným pohledem mořské víly klade i slon Sarasu v blankytné modři na dno svá mohutná chodidla a přenáší veškerou tíhu svého těla na korálový útes, je i on ve skutečnosti lehký jako pírko.

Právě slon ukazuje se svými čtyřmi a půl tunami živé váhy - včetně masa, kostí, kůže a klů - přizpůsobivost vodnímu prostředí. Chobot používá slon jako dýchací trubici, což mu umožňuje normální dýchání, když je jinak celé jeho tělo ponořeno pod vodní hladinou. Sarasu a Chandi tak mohou uplavat více než jeden kilometr a trvá jim to kratší dobu, než kdyby stejnou dobu prošli po jemném písku pláže.


Další články:

Plevel je rostlinný druh pěstovaný nezáměrně.

Punta Arenas leží na břehu Magalhesova průlivu.

Ostrov Mauricius leží uprostřed Indického oceánu.

Národní park Torres del Paine zanechá dojem.

Strahovská knihovna obsahuje více než 200 000 svazků.

Mangold je zelenina, která může chutnat, zdobit i prospívat tělu.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Pravěký důl na ostrově Thasos objevil německý archeolog Hermann Jung.

Národní park Doňana je domov mnoha druhů evropských ptáků.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

A svět se točí dál

Plavající sloni ztrácejí při plavání ve vodě svoji až čtyř a půl tunovou váhu.

A svět se točí dál.