A svět se točí dál

Ledový svět za Neptunem

Brorsen-Metcalfova kometa
Brorsen-Metcalfova kometa je těleso, které pochází z Kuiperova pásu.

Američtí astronomové David Javitt z Havajské univerzity v Honolulu a Jane Luuová z Harvardovy univerzity v Cambridgi (stát Massachusetts, USA) odhadují, že mezi oběžnou dráhou Neptuna a Pluta obíhá kolem Slunce přibližně třicet pět tisíc kosmických objektů o průměru více než sto kilometrů. Domnívají se, že patří do tzv. Kuiperova pásu, který tvoří jakýsi plochý disk kosmického materiálu ve sluneční soustavě.

Americký astronom Gerard Kuiper v roce 1951 vyslovil názor, že tento pás je zdrojem krátkoperiodických komet, které vykonají jeden oběh kolem Slunce za necelých dvě stě let. Naopak komety s delšími oběžnými drahami pocházejí ze sférické zásobárny kometárních těles, tzv. Oortova mračna, kometárního oblaku, který se nachází mnohem dále od Slunce. Počtem svých objektů Kuiperův pás zdaleka zastiňuje pás asteroidů mezi oběžnými drahami Marsu a Jupitera, v němž je pouze asi dvě stě objektů srovnatelné velikosti.

Celková hmotnost těchto třiceti pěti tisíc objektů v Kuiperově pásu představuje podle Javita a Luuové asi 0,3 procenta hmotnosti naší planety. To odpovídá počtu krátkoperiodických komet. Sedmnáct objektů, které v této oblasti objevili pomocí teleskopu na vyhaslé havajské sopce Mauna Kea, má průměr mezi stem a čtyřmi sty kilometrů.


Další články:

Punta Arenas leží na břehu Magalhesova průlivu.

Mangold je zelenina, která může chutnat, zdobit i prospívat tělu.

Strahovská knihovna obsahuje více než 200 000 svazků.

Národní park Doňana je domov mnoha druhů evropských ptáků.

Zapomenuté potraviny na talíři, patří mezi ně špalda, pohanka nebo jáhly.

Ostrov Mauricius leží uprostřed Indického oceánu.

Plevel je rostlinný druh pěstovaný nezáměrně.

Velká sfinga stojí v Gíze poblíž velkých pyramid.

Jak vzniká med ve včelím úlu.

Národní park Torres del Paine zanechá dojem.

A svět se točí dál

Ledový svět za Neptunem objevují američtí vědci Jane Luuová z Harvardovy univerzity v Cambridgi a David Javitt z Havajské univerzity v Honolulu.

A svět se točí dál.